Úvodní blok

Co se dá příběhy naučit? Třeba to, že odvaha a statečnost se často snoubí se skromností a pokorou. Že prožít druhou polovinu 20. století ve střední Evropě bylo pro mnohé hodně složité. Že pamětníci při vyprávění vlastně znovu prožívají to, co se stalo před mnoha lety. Že naši rodiče i prarodiče mají své příběhy, o které se s námi rádi podělí, jen je o to požádat. Že přítomnost se jednou stane minulostí, o které třeba budeme vyprávět – právě to, co nyní prožíváme, bude jednou mnoho lidí zajímat. Představte si, až se vás jednoho dne zeptají: Tys to vážně zažil? Jaké to bylo?

Co vás čeká

Historie 20. století přinesla velké zvraty – dvě světové války, zrod ideologií, které měly na svědomí miliony obětí – komunismu a nacismu, rozdělení světa na západ a východ, uvolnění šedesátých let, pád železné opony v roce 1989… Známe to z hodin dějepisu, filmů, dokumentů, knih. Ale často nevíme, jak tyto události velkých dějin prožívali naši blízcí.

Jak se připravit na rozhovor s pamětníkem

Postupně se připravujete na rozhovor s někým s vaší rodiny nebo pamětníkem na telefonu. Chcete si vyzkoušet nanečisto, jaké otázky při rozhovoru fungují nebo jak rozpovídat nemluvu? A na co si naopak dát pozor? Níže najdete pracovní list, který by vám mohl pomoci.

Technika a jak na to

Je někdo, kdo ještě nenatáčel video na mobil? Pravděpodobně s tím máte bohaté zkušenosti, takže pro vás bude technická část natáčení hračkou. Zamyslete se jen dopředu, na co je potřeba si dát pozor. A pokud byste chtěli mít jistotu, že se vám natáčení povede i z hlediska kompozice, světla a dalších filmařských triků, podívejte se na video „Jak natočit pamětníka na kameru“.

Jdeme na to aneb natáčíme pamětníky

A je to tady – dnes budete natáčet. Domluvte se s pamětníkem na telefonu na čase telefonátu, nebo s vaším rodinným pamětníkem na čase natáčení. Najděte si vhodné místo doma, promyslete si, jak zabránit nevhodným šumům a ruchům. K ruce si vezměte portfolio s připravenými otázkami. Váš pamětník se určitě podiví, kolik toho již víte. Víte, že příběh často oživí historka ze života, dobrodružný moment nebo legrační příhody které vám o pamětníkovi řeknou často více než výčet životních událostí? Tak svého pamětníka k vyprávění historek popošťouchněte!

Budete-li natáčet přes telefon, vyzkoušejte si nejdříve, že aplikace na nahrávání hovoru funguje. Doporučujeme také telefonický rozhovor rozdělit do několika kratších např. dvacetiminutových úseků, rozložených i do více dnů. V mezičase si můžete nahrávku poslechnout a popřemýšlet, jestli vás nenapadne nějaká další otázka.

Zasazení nahrávky do kontextu

Jak probíhal rozhovor? Jak ho vnímal pamětník? A naplnily jeho odpovědi vaše očekávání?
Přinesl vám rozhovor nový pohled na sledovanou událost nebo dokonce „historický fenomén“? A dokážete ověřit, zda nejsou v odpovědích rozpory a jak by bylo možné odpovědi ověřit a nakolik lze výpověď použít jako historický pramen?

Jak z toho udělat příběh a kdo mi může pomoci

Nahrávku už máte, z historického hlediska jste ji prozkoumali. Abyste však mohli příběh pamětníka vyprávět dál zajímavou formou – třeba v aplikaci Sutori – musíte se nad nahrávkou zamyslet ještě z jiného úhlu. Rozebrat příběh z vypravěčského hlediska vám pomůže Martin z videa. Jako první si ale pusťte krátké animované video Příběh Luboše Jednorožce (najdete ho v první aktivitě).

Příště vás čeká webinář s vypravěčem příběhů Martinem Hakem. Jeho kapacita je omezená, proto s přihlašováním neotálejte! Uděláte to jednoduše na odkazu v sekci NA PŘÍŠTĚ. Na webinář je potřeba se přihlásit nejpozději tři dny před jeho konáním.

Pomoc je tu aneb webinář s Martinem

Webinář s Martinem vám pomůže ještě lépe se zorientovat v příběhu pamětníka a vybrat to nejdůležitější, co by mělo zaznít ve vašem videu. Ve webináři se Martin věnuje vždy jednomu, tedy právě tomu vašemu, příběhu. Ti z vás, na které na webináři s kapacitních důvodů nezbylo místo, se můžete podívat na ukázku webináře s několika tipy, které vám při zpracování výstupu mohou pomoci.

Jak stříhat natočené

Jistě již mnozí z vás někdy zkusili stříhat natočené video a nebude to tedy pro vás nic nového. A pokud jste to ještě nevyzkoušeli, právě naše instruktážní videa vám s tím pomohou.
V tomto kroku vám poradíme, jaký program na editaci videa můžete použít zdarma, jak si ho stáhnout a jak s ním následně pracovat.

Zpracování výstupu aneb videoreportáž

Dostáváte se k nejdůležitější, ale také nejnáročnější, a to i časově, části svého projektu: vytváření videoreportáže s příběhem svého pamětníka. Ať již jste využili nabídky nahrát pamětníka po telefonu nebo jste natáčeli člena své rodiny, připravte se na to, že ztvárnění příběhu do krátkého filmu vás bude stát hodně úsilí.

Pokusíme se vám co nejvíce pomoci.

Nahrání výstupu na web a čekání, jak to dopadne

Jste těsně před cílem. Pokud jste došli až sem, gratulujeme!!! Máte tedy hotovou nahrávku, zpracované video nahrané na Youtube, podepsané či nahrané souhlasy pamětníka s publikováním jeho příběhu i podepsaný souhlas rodičů s vaší účastí na projektu.

Nyní už zbývá jen vše nahrát na web.

cs_CZCzech