1. Začínáme. Já a můj svět

Ahoj! Vítáme tě v projektu Dokumentaristou z domova, ve kterém si zahrajeme na průzkumníky, novináře a historiky a budeme pátrat po příbězích z minulosti tvé rodiny, které by třeba jinak zůstaly zapomenuté. Začneme ale u tebe 🙂 Abychom totiž mohli porozumět světu kolem nás, je důležité si uvědomit, kdo jsme, jak jsme se tu ocitli, do jaké rodiny patříme, co máme rádi a neradi, jaké jsou naše silné stránky a v čem jsme jedineční. Jdeme na to!

2. Moje rodina, moje kořeny

Víš, kdo jsou tví předci a odkud pocházejí? A co to je rodokmen? To, kým jsi, souvisí s historií tvé rodiny a proto je důležité ji objevovat. Ve druhém kroku budeš pátrat po po původu svého rodu a zkusíš si vytvořit vlastní rodový strom.

3. Můj pamětník

Jak dobře znáš svou babičku nebo dědečka? Myslíš, že o nich víš všechno? Ve třetím kroku se na ně můžeš zkusit podívat jinýma očima a dozvědět se něco víc o jejich dětství a mládí. Co je bavilo, co měli rádi? Jaká byla tehdy škola? Jak se lišil svět tehdy a dnes?

4. Chci se dozvědět víc

Tvůj pamětník nebo tví prarodiče mají své životní osudy, o které se tebou rádi podělí, jen je o to požádat. Možná se budeš divit, co všechno babička či děda zažili, jaké měli vysvědčení nebo jaká věc je pro ně důležitá – poznáš je tak z úplně jiné stránky a objevíš příběhy z minulosti, které by třeba jinak zůstaly zapomenuté.

5. Kreslím, píšu, lepím... tvořím portrét pamětníka

V tuhle chvíli jsi už skoro na konci dobrodružné pouti do minulosti. Nyní už víš o životě svého pamětníka, babičky nebo dědečka dost na to, abys mohl vytvořit jeho portrét – a nebude to portrét ledajaký, můžeš totiž uplatnit všechno doteď objevené. Jdeme na to!

cs_CZCzech