Jak si s tím pohrát aneb mohlo by mě bavit
Věřili byste, že i fotografie může začít mluvit, a tušíte, nakolik dokáže zvuk ovlivnit výsledný dojem z filmu či videa? Chcete se to naučit? Váš výstup pak bude atraktivnější a poutavější. Taky zjistíte, kolik nápadů a tvořivosti v sobě máte, jen jim popustit uzdu a věnovat tomu čas. Toho máme nyní relativně dost, že? Výhodou je, že při čase stráveném tvorbou svého výstupu nemusíte mít zpravidla obličej zakrytý rouškou…
Cíle
Naučíte se filmařským trikům a dramaturgickým finesám, případně povolíte uzdu své kreativitě a vytvoříte něco, co tu ještě nebylo 🙂
Instruktážní videa
Na příště
Na příště si připravte pevné nervy, které budete možná potřebovat, až budete nahrávat všechny potřebné dokumenty a výstupy na web.
Doporučujeme mít po ruce čokoládu ;)
Aktivity
Jak na střih pamětnického příběhu (nepovinná)
V aplikaci Sutori nemusíte vytvářet ucelená videa, stačí vkládat krátké vybrané klipy. Ty snadno pomocí střihačského programu vystříháte z celkové nahrávky. Přesto vám toto instruktážní video může pomoci – dozvíte se, co je to výběrka a k čemu se používá, jaké nástroje ve střihačském programu k tomu použijete, jak můžete využít hlasové podbarvení – audio. Doporučujeme pasáž Vyprávění obrazem (od 3.30). Fantastické je zjistit, co udělají tzv. ruchy s obyčejnou fotografií (od 4.46) i jak se dá využít hudba.
Oživlé fotografie (nepovinná)
Váš výstup nemusí být jen výčtem čísel, dat a obrázků. Můžete si jej oživit pomocí této aktivity. Jejím cílem je přiblížit vám pamětníkovu dobu, popřípadě konkrétní událost, kterou zažil. Vstoupíte do dobové fotografie a prozkoumáte ji zevnitř pomocí výtvarné techniky koláže. Každá fotografie má svou atmosféru, kromě informací zachycuje i náladu a emoce, které pomáhají přiblížit danou událost, dobu či místo.
Budete potřebovat fotografii z pamětníkova života (můžete využít i ty naše ze 21. srpna 1968), papíry, fixy, lepidlo, výstřižky z novin nebo časopisů, tempery, tuš či jakékoliv jiné výtvarné pomůcky.
Vaším úkolem je nechat na sebe fotografii chvíli působit a si zapsat na papír, jaká situace je na ní ztvárněna a co by mohli říct nebo si myslí lidé, kteří jsou na ní zachyceni. Nalepte svou fotografii na větší papír (A3) a metodou koláže ji rozviňte: zvolte titulek fotky, doplňte repliky postav do komiksových bublin, dotvořte okolí fotografie. Můžete použít jiné dobové dokumenty, letopočty, kopie výstřižků z novin, nebo naopak použít pro koláž výstřižky ze současných novin a časopisů. Koláž lze doplnit i látkami či drobnými předměty.
Jsou tyto dobové fotografie něčím pozoruhodné? Proč? Za jakých podmínek asi vznikaly? Jak k nám promlouvají dnes? Co jste zjistili nového? Jak jste události vnímali předtím a jak je vnímáte teď? Jakým způsobem můžeme fotografie využít při zkoumání historie? Zaznamenejte si nové poznatky do svých portfolií (anebo přímo formou komentáře či textu do Sutori).